Koło Łowieckie Pracowników Lasów Państwowych "Knieja" w Gdańsku zostało oficjalne zarejestrowane 21 marca 1946 r. w Sopocie, choć sam zamysł założenia koła powstał już w 1945 r. Założycielem Koła był pracownik Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, której siedziba w tym czasie mieściła się w Sopocie, Kol. Henryk Górski. Był on równocześnie członkiem Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Gdańsku. Nazwa koła symbolizowała miejsce pracy i środowisko życia tych, którzy to koło zakładali. Choć, co trzeba podkreślić KŁ „Knieja” było i jest otwarte także osób wykonujących inne zawody. Wiodącymi członkami ówczesnego koła byli pracownicy dyrekcji lasów i nadleśnictwa oraz urzędnicy wojewódzkiej i miejskiej rady narodowej, m.in. Kol. Franciszek Kudliński, Napoleon Nowosielski, Wincenty Wasilewski, Henryk Borski. Wraz z rozwojem koła szybko następował wzrost szeregów, co sprawiło, że w roku 1953 nastąpił podział. Leśnicy pozostali w „Kniei”, a pozostali utworzyli nowe Koło „Jedność” przy WRN w Gdańsku. Te same okoliczności spowodowały, że w 1971 r. nastąpił kolejny podział, w wyniku którego powołano Koło „Dąbrowa” przy Ośrodku Transportu Leśnego w Gdańsku. Nowopowstałe koła istnieją do chwili obecnej, dzierżawiąc obwody sąsiadujące   z obwodami naszego koła.
Bogactwem KŁ „Knieja” w Gdańsku nie są łowiska i zwierzyna występująca w obwodach ale myśliwi – członkowie naszego koła. Pasjonaci, zaangażowani w pracach na rzecz zagospodarowania łowisk, hodowli i ochrony zwierzyny, kynologii łowieckiej  i strzelectwa myśliwskiego. Myśliwi etyczni, kultywujący tradycje i zwyczaje łowieckie, twórczo działający na rzecz kultury łowieckiej, działacze poświęcający swój prywatny cza na rzecz łowiectwa i Związku, otwarci na wiedzę łowiecką i umiejący wykorzystać ją do praktyki łowieckiej, miłośnicy i znawcy przyrody. Koledzy, którzy nie pytają „co mogę  od koła dostać” tylko „co mogę dla koła i łowiectwa zrobić”. I jak pisał nasz Kolega Andrzej Klaman - „jesteśmy kołem elitarnym, w wielu dziedzinach życia łowieckiego tworzymy grono ludzi nieprzeciętnie uzdolnionych i utytułowanych a jednocześnie jesteśmy wspaniałą rodziną zawsze rozumiejących się towarzyszy łowów”.
Koło przez cały okres istnienia wnosiło i wnosi swój znaczący wkład w rozwój szeroko pojętej gospodarki łowieckiej w skali zarówno lokalnej (regionalnej) jak i wojewódzkiej. Dzięki aktywności naszych członków, koło zawsze wyróżniało się w działaniach z zakresu aktywnej ochrony środowiska przyrodniczego, gospodarki łowieckiej, w hodowli i ochronie zwierzyny, kynologii i strzelectwie myśliwskim, przestrzeganiu etyki oraz kultywowaniu tradycji i obyczajów myśliwskich. Duży nacisk kładzie się także na popularyzację łowiectwa wśród szerokiego ogółu społeczeństwa a także współpracy z młodzieżą szkolną. Aktywność członków  koła nie ograniczała się tylko do działalności w Kole czy też na terenie dzierżawionych obwodów łowieckich. Praktycznie nie było kadencji wojewódzkich czy okręgowych władz łowieckich, by w ich organach nie zasiadali z wyboru lub powołania członkowie „Kniei” Gdańsk.
Obecnie Koło „Knieja” w Gdańsku liczy (wg stanu na 31.01.2012 r.) ogółem 60 członków, w tym 55 członków macierzystych i 5 członków niemacierzystych, dodatkowo staż w kole odbywa 3 stażystów. Spośród myśliwych 42 posiada uprawnienia selekcjonerskie. Ponadto 7 członków koła posiada uprawnienia sędziów i instruktorów strzelectwa myśliwskiego. a klasę mistrzowską zdobyło 5 członków koła. Aktualny skład zarządu koła przedstawia się następująco: Prezes – Widzimir Grus, Łowczy – Roman Wasilewski, Sekretarz – Krzysztof Grebasz, Skarbnik – Katarzyna Mruk oraz członkowie terenowi reprezentujący poszczególne obwody: January Potulski, Ryszard Miotk i Marcin Rutkowski. Koło posiada sztandar (ufundowany przez Dyrektora RDLP w Gdańsku z okazji Jubileuszu 55-lecia koła) oraz własnoręcznie opracowany znaczek-logo koła. W roku 2006 KŁ Knieja otrzymało najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom”. Obecni członkowie Koła „Knieja” są posiadaczami 52 odznaczeń łowieckich, w tym 2 Złomy, 7 Złotych, 12 Srebrnych i 20 Brązowych Medali Zasługi Łowieckiej, 10 medali Za Zasługi dla Łowiectwa Ziemi Gdańskiej i 1 medalu Za Zasługi dla Łowiectwa Ziemi Elbląskiej.
Gospodarujemy na 3-ch obwodach łowieckich (nr 46, 103 i 113) o łącznej powierzchni 13.100 ha, w tym 5.580 ha powierzchni leśnej. Na wszystkich obwodach koło zatrudnia strażników łowieckich, którzy pełnią również funkcje gospodarzy obwodów, a w obecnej kadencji, są także terenowymi członkami Zarządu Koła. Na każdym obwodzie koło posiada kwaterę myśliwską, na dwóch obwodach (103 i 113) wybudowaliśmy 2 drewniane wiaty,z których wiata leżąca na terenie obw. nr 103), jest dużym obiektem wyposażonym w kominek, zaplecze kuchenne i salę taneczno- rekreacyjną. Powyższa wiata służyła głownie do organizowania integracyjnych spotkań członków Koła „Knieja” i pracowników Nadleśnictwa Starogard. Odbywały się tu również spotkania młodzieży szkolnej, administracji samorządowej, policji a także pomorskiego oddziału klubu kolekcjonera i kultury łowieckiej. W ostatnich latach powyższy obiekt został przekazany do N-ctwa Starogard.
Zagospodarowanie łowieckie obwodów to m.in.: 16,9 ha poletek łowieckich, 6,3 ha łąk łowieckich, 13 pasów zaporowych o łącznej długości ok. 2 km, 36 paśników, 156 lizawek, 124 ambony i ok. 180 ton karmy wykładanej dla zwierzyny w cyklu całorocznym. Średnioroczne pozyskanie to ponad 200 sztuk zwierzyny grubej - wielkość pozyskania zapewnia utrzymanie stabilnych stanów ilościowych zwierzyny grubej a także zapobiega powstawaniu nadmiernych szkód łowieckich w uprawach rolnych i leśnych.
Przykłady podejmowanych przez koło i poszczególnych myśliwych działań w wybranych dziedzinach z zakresu łowiectwa przedstawiają się następująco:
1.Ochrona środowiska , gospodarowanie zwierzyną.
Gospodarowanie w Kole poszczególnymi populacjami zwierzyny grubej i drobnej zawsze oparte było na aktualnym stanie wiedzy z dziedziny biologii poszczególnych gatunków i optymalnego zaspakajania ich potrzeb środowiskowych. Zarząd Koła zawsze był otwarty na wdrażanie do praktyki łowieckiej wszystkich nowych osiągnięć wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu gospodarki łowieckiej. Koło uczestniczyło w realizacji planu introdukcji daniela na  2 dzierżawionych obwodach – na obw. nr 46 (druga połowa lat osiemdziesiątych) i na obw. nr 103 (wspólna introdukcja z ościennymi kołami z terenu Kociewia – rok 2001). W zakresie zwierzyny drobnej działalność koła,  w ostatnich latach, koncentruje się głównie na budowaniu i wystawianiu koszy lęgowych do gniazdowania dzikich kaczek oraz w mniejszym zakresie budek do dokarmiania kuropatw jak również w zakładaniu (w miarę posiadanych możliwości) remiz i nasadzeń śródpolnych. Od kilku też lat na  wybranych poletkach łowieckich stosowane są wieloletnie mieszanki łowieckie. Koło uczestniczy także w akcji sprzątania obwodów ze śmieci i odpadów jak również prowadzi pracę uświadamiającą wśród miejscowej ludności w w/w zakresie.
2.Edukacja i popularyzacja łowiectwa.
Koło bardzo aktywnie uczestniczy w działaniach w tym zakresie. Wspomnieć tu należy działalność następujących Kolegów:
•Kol. Henryk Borski - od dziesięcioleci organizuje spotkania przy pieczonym dziku    w których uczestniczą goście z kraju i z zagranicy. Oprócz popularyzacji dziczyzny, Kol. Borski przybliża uczestnikom także tradycje myśliwskie, poszanowanie dla świata przyrody jak również wiedzę o łowiectwie i środowisku przyrodniczym.
•Kol. Widzimir Grusa, Jan Szramka, Roman Wasilewski – organizatorzy i wykładowcy na zajęciach organizowanych na Uniwersytecie i Politechnice Gdańskiej z zakresu ochrony środowiska, leśnictwa i gospodarki łowieckiej.
•Kol. Ryszard Kulikowski – organizator i współorganizator (łącznie z m.in. R. Wasilewskim) wielu okolicznościowych wystaw łowieckich takich jak: na Zamku w Gniewie z okazji 50-lecia leśnictwa gdańskiego (1995 r. – ok. 40 tys. zwiedzających) i 55-lecia powstania KŁ „Knieja” Gdańsk (2001 r., wystawa „Rok myśliwski” – ok. 20 tys. zwiedzających), na terenie Expo Gdynia (1998 r. – puchar za najładniejszą aranżację wystawy na targach Garden Party), wystawa łowiecka w Muzeum Etnograficznym w Gdańsku Oliwie (1996 r.). Dodatkowo kilka okolicznościowych wystrojów i aranżacji łowieckich na Balach Leśnika w Grand Hotelu w Sopocie, spotkaniach opłatkowych w RDLP Gdańsk i w kościele w Kokoszkowach.
•Kol. Andrzeju Klamanie – inicjator i organizator lokalnych spotkań i wystaw łowieckich organizowanych na terenie Kartuz.
W ramach popularyzacji łowiectwa i kultu Św. Huberta, na wszystkich obwodach łowieckich, koło wybudowało kapliczki ku czci Św. Huberta jak również ufundowało okolicznościową tablicę ku czci naszego patrona w kościele w m. Kokoszkowy.
3.Współpraca ze szkołami i młodzieżą szkolną.
Od wielu lat koło organizuje spotkania edukacyjne z młodzieżą szkolną, wyjazdy dzieci do lasu, konkursy plastyczne o tematyce łowieckiej oraz akcje na rzecz zwierzyny łownej i środowiska przyrodniczego (sadzenie i sprzątanie lasu, zbiórka kasztanów i żołędzi itp.). Przykładem może być akcja zainicjowana i prowadzona w szkołach leżących na  terenie Kociewia przez Kol. Darka Gollusa  pt. „Żołędzie dla zwierzaka”. W ostatnich latach koło aktywnie włączyło się w akcje organizowane przez Łowca Polskiego „Ożywić pola” – jako koordynatorzy akcji ze strony koła uczestniczą Kol. Darek Gollus  i Marcin Rutkowski (kilka szkół zgłoszonych). Wszystkie szkoły w niej uczestniczące oraz wyróżniający się uczniowie otrzymują, ufundowane przez koło, okolicznościowe dyplomy i drobne nagrody rzeczowe. Ponadto wielu członków koła (głównie leśników) corocznie prowadzi w szkołach pogadanki na tematy ochrony środowiska, leśnictwa i łowiectwa.
4.Kultura łowiecka.
W szeregach koła było i jest wielu myśliwych zajmujących się twórczością artystyczną i literacką o tematyce przyrodniczej i łowieckiej. Należy tu wymienić przede wszystkim Kol. Zenona Kaszubę (malarstwo) i Kol. Kazimierza Kręckiego (rzeźba w porożu). Ich prace były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane na licznych wystawach krajowych i zagranicznych a ponadto zdobią sale muzeów (m.in. Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie) i prywatne gabinety myśliwskie w kraju i za granicą. Na podkreślenie zasługuje także twórczość literacka Kol. Andrzeja Klamana – jego artykuły i opowiadania o tematyce myśliwskiej były licznie publikowane w Łowcu Polskim (wyróżnienia w konkursie literackim ŁP w 1994 i 1995 r.) i lokalnej gazecie kartuskiej Głos Kaszub. Oddzielną, wspaniałą kartę stanowi twórczość Kol. Krzysztofa Grebasza, który od wielu lat prowadzi kronikę koła (ozdobioną jego własną twórczością graficzną i malarską) a także maluje liczne obrazy o tematyce głównie przyrodniczej i łowieckiej.Jest laureatem konkursu plastycznego organizowanego przez ŁP a jego obrazy olejne, pastele czy akwarele zdobią również niejeden pokój i gabinet myśliwski. Kol. Zdzisław Piechowiak jest autorem wielu rzeźb w drewnie (m.in. płaskorzeźby o tematyce myśliwskiej) oraz wykonawcą wielu użytkowych przedmiotów i wyposażenia gabinetów myśliwskich (surowiec drewno plus poroże). Ponadto kilku członków koła aktywnie uczestniczy w pracach kociewskiego oddziału Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej (Kol. January Potulski – aktualny Prezes KKiKŁ,  Andrzej Czarliński, Mieczysław Kamiński, Andrzej Skalski).
Z okazji obchodzonych jubileuszy koło wydało (wg własnego projektu) okolicznościowe plakietki, znaczki i medale a dodatkowo z okazji 50-lecia Koła została wydana obszerna monografia koła.
5.Kynologia łowiecka.
Hodowlą i układaniem psów myśliwskich w kole zajmuje się wielu Kolegów (m.in. Zdzisław i Jakub Piechowiak, Jan i Michał Szramka, Jan Czaja, Andrzej Klaman, Dariusz i Lech Gollus, Marcin i Wacław Rutkowscy, Zbigniew Maksymiuk, Henryk Janusch, Mariusz Konkol inni). Największymi osiągnięciami w hodowli może pochwalić się rodzina Piechowiaków - prowadzona przez Jakuba Piechowiaka suka posokowca bawarskiego – „Medi Berdebuska”, zajęła na konkursie w 2000 r. (z międzynarodową obsadą psów) I miejsce, uzyskując 100/100 pkt. i dyplom I stopnia. Dodatkowo Kol. Jakub Piechowiak jest sędzią i instruktorem konkursów kynologii łowieckiej. Dużą rolę w kole w zakresie propagowania psa myśliwskiego, jego hodowli i prawidłowego układania odrywał i odgrywa Kol. Krzysztof Grebasz.  Specjalnością koła są organizowane co roku robocze spotkania myśliwych posiadających psy, mające charakter  wewnętrznych konkursów i ocen pracy psów na przygotowanych ścieżkach tropowych, próbach aportu itp.
6.Strzelectwo myśliwskie.
Reprezentacja lub reprezentacje KŁ „Knieja” a także indywidualnie członkowie tego  Koła rokrocznie uczestniczą w regionalnych zawodach strzelectwa myśliwskiego, zawodach  kół Kociewia, zawodach regionalnych i krajowych leśników a także innych zawodach organizowanych przez środowisko łowieckie w Polsce. Największe sukcesy odnoszono w latach 1987 do 1997. W tym czasie drużyna Koła na Zawodach Wojewódzkich w Gdańsku 4x zdobywała I miejsce, 4x II miejsce i 2x III miejsce. Koło „Knieja” reprezentowało też 4 razy woj. i okręg gdański na Mistrzostwach Polski Kół Łowieckich (VI miejsce w Manowie). Reprezentacja Koła zajęła też 2x I miejsce na zawodach z okazji Dni Borów Tucholskich, II miejsce na zawodach w Pile w walce o puchar Janusza Kobylińskiego, zdobyła też puchar Burmistrza Kartuz.
Niewątpliwie największe sukcesy w dziedzinie strzelectwa myśliwskiego osiągnął Kol. Jarosław Grebasz, który na zawodach wojewódzkich 3x zdobywał I m., 1x II m. i 3x III m. Jako jeden z pierwszych zawodników z woj. gdańskiego zdobył wawrzyn.     W ciągu 10 w/w lat 10 razy był uczestnikiem Mistrzostw Polski, w tym 5-krotnie uplasował się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników. Wielokrotnie wygrywał lub zajmował czołowe miejsca na innych zawodach krajowych. Pozostałe osoby, które reprezentują koło na zawodach to m.in.: A. Klaman, J. Sułkowski, R. Wasilewski, M.i W. Rutkowscy, R. Miotk, M. Kiedrowski, M. Szramka i K. Grebasz.
Koło corocznie, oprócz obowiązkowego przestrzeliwania broni i treningu strzeleckiego dla członków koła, organizuje 2-3 wewnętrznych zawodów koła, na których dla zwycięzców zawodów funduje medale, puchary, dyplomy i drobne nagrody rzeczowe.
Mówiąc o sukcesach strzeleckich Koła należy wspomnieć osobę Kol. Krzysztofa Grebasza, który włożył ogromną pracę w rozwój strzelectwa w Kole oraz jest etatowym trenerem wszystkich zawodników i osób zaczynających swą strzelecką przygodę. Jest też znanym w kraju sędzią, który od lat sędziuje i współorganizuje zawody regionalne i krajowe.
7.Tradycje i zwyczaje łowieckie.
W działalności koła dużą uwagę przywiązuje się do przestrzegania i kultywowania polskich tradycji i zwyczajów łowieckich, języka łowieckiego oraz etycznych zachowań wobec zwierzyny, kolegów i innych współtowarzyszy łowów. Tradycją koła są organizowane uroczyste polowania Hubertowskie, Wigilijne i Zakończenie Sezonu Polowań. Szczególnie uroczysty charakter ma polowanie Hubertowskie, które jest poprzedzone Mszą Herbertowską (celebrowaną przez członka  Koła, ks. Marka Błażejczyka w zabytkowym kościółku w Kokoszkowach) i ślubowaniem składanym przez nowo przyjmowanych członków Koła. Ponadto niezależnie od ślubowania składanego zgodnie z zasadami obowiązującymi w PZŁ,  koło opracowało własny ceremoniał przyjmowania w szeregi bractwa myśliwskiego. Na wszystkich polowaniach zbiorowych grane są sygnały myśliwskie, polowanie zawsze kończy się pokotem  i wspólnym posiłkiem dla naganki i myśliwych. Ściśle przestrzegany jest też zwyczaj dekorowania ubitej zwierzyny złomem jak również chrzest myśliwego. Tradycją stały się również obchodzone co 5 lat uroczyste Jubileuszowe spotkania wszystkich członków Koła wraz z żonami i zaproszonymi gośćmi.. W ostatnich latach spotkania integracyjne członków Koła rozszerzyły się o dodatkowe zabawy organizowane w okresie letnio-jesiennym lub w okresie karnawału.


Kategoria: ROOT