Edukacja

Edukacja i popularyzacja łowiectwa

Koło bardzo aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z edukacją. Wspomnieć tu należy działalność następujących Kolegów:

Kol. Henryk Borski

  • od dziesięcioleci organizuje spotkania przy pieczonym dziku    w których uczestniczą goście z kraju i z zagranicy. Oprócz popularyzacji dziczyzny, Kol. Borski przybliża uczestnikom także tradycje myśliwskie, poszanowanie dla świata przyrody jak również wiedzę o łowiectwie i środowisku przyrodniczym.

Kol. Widzimir Grusa, Jan Szramka, Roman Wasilewski 

organizatorzy i wykładowcy na zajęciach organizowanych na Uniwersytecie i Politechnice Gdańskiej z zakresu ochrony środowiska, leśnictwa i gospodarki łowieckiej.

Kol. Ryszard Kulikowski

organizator i współorganizator (łącznie z m.in. R. Wasilewskim) wielu okolicznościowych wystaw łowieckich takich jak: 

  • wystawa na Zamku w Gniewie z okazji 50-lecia leśnictwa gdańskiego
    (1995 r. – ok. 40 tys. zwiedzających)
  • wystawa z okazcji 55-lecia powstania KŁ „Knieja” Gdańsk
    (2001 r., wystawa „Rok myśliwski” – ok. 20 tys. zwiedzających), 
  • wystawa na terenie Expo Gdynia (1998 r. – puchar za najładniejszą aranżację wystawy na targach Garden Party)
  • wystawa łowiecka w Muzeum Etnograficznym w Gdańsku Oliwie (1996 r.)
  • okolicznościowe wystroje i aranżacje łowieckie na Balach Leśnika w Grand Hotelu w Sopocie, spotkaniach opłatkowych w RDLP Gdańsk i w kościele w Kokoszkowach

Kol. Andrzej Klaman

inicjator i organizator lokalnych spotkań i wystaw łowieckich organizowanych na terenie Kartuz.

W ramach popularyzacji łowiectwa i kultu Św. Huberta, na wszystkich obwodach łowieckich, koło wybudowało kapliczki ku czci Św. Huberta jak również ufundowało okolicznościową tablicę ku czci naszego patrona w kościele w m. Kokoszkowy.

Współpraca ze szkołami i młodzieżą szkolną

Od wielu lat koło organizuje spotkania edukacyjne z młodzieżą szkolną, wyjazdy dzieci do lasu, konkursy plastyczne o tematyce łowieckiej oraz akcje na rzecz zwierzyny łownej i środowiska przyrodniczego (sadzenie i sprzątanie lasu, zbiórka kasztanów i żołędzi itp.). Przykładem może być akcja zainicjowana i prowadzona w szkołach leżących na  terenie Kociewia przez Kol. Darka Gollusa  pt. „Żołędzie dla zwierzaka”. W ostatnich latach koło aktywnie włączyło się w akcje organizowane przez Łowca Polskiego „Ożywić pola” – jako koordynatorzy akcji ze strony koła uczestniczą Kol. Darek Gollus  i Marcin Rutkowski (kilka szkół zgłoszonych). Wszystkie szkoły w niej uczestniczące oraz wyróżniający się uczniowie otrzymują, ufundowane przez koło, okolicznościowe dyplomy i drobne nagrody rzeczowe. Ponadto wielu członków koła (głównie leśników) corocznie prowadzi w szkołach pogadanki na tematy ochrony środowiska, leśnictwa i łowiectwa.