Strzelectwo myśliwskie

Strzelectwo myśliwskie
about line 1

Lata sześćdziesiąte

Początki strzelectwa w naszym kole sięgają lat sześćdziesiątych. Największe sukcesy w tym okresie odnosił Hubert Klaman, który w 1963 roku wywalczył 3 lokatę w zawodach wojewódzkich indywidualnie, oraz wygrał tytuł mistrzowski w drużynie. Nie był wtedy członkiem Kniei, ale polował ponad 20 lat na terenie obecnego obwodu nr 86 będącego we władaniu Głuszca Kartuzy. Warto w tym miejscu dodać, że wszystkie obwody naszego powiatu wytyczył osobiście właśnie Hubert Klaman jako inspektor powiatowy d/s leśnictwa i łowiectwa PPRN w Kartuzach. Przyczynił się również do odebrania tego obwodu Głuszcowi i przekazania w późniejszym okresie Kniei. Z takiej możliwości chętnie skorzystał Zenon Kaszuba, ówczesny wicedyrektor RDLP w Toruniu, czyli jeden z najlepszych prezesów naszego koła. Na zawodach wojewódzkich reprezentowali nas często Adam Goworowski, Ireneusz Sułkowski i Stanisław Klimowicz. Ten ostatni strzelał najlepiej, ale wyniki uzyskiwane przez całą trójkę nie były zbyt dobre.

Strzelectwo myśliwskie
about line 1

Wielobój strzelecki

Wielobój strzelecki w tamtych czasach różnił się dość znacznie od dzisiejszego. Dzika strzelało się brenekami z odległości 35 metrów. 10, 9 i 8 dawały 2 pkt, 7 i mniejsze cyfry za 1 pkt. Rogacza strzelano na 50 metrów z trzech pozycji. Ze słupka stojąc, ze słupka klęcząc i leżąc z oparcia na łokciach. Za 10 i 9 były 2 pkt, a za 8 i 7 tylko 1 pkt. Strzelało się aż 20 zajęcy. Na trapie strzelano do 20 rzutków ( 10 stanowiska, 10 podchód ), a na konkurencji skeet - 20 rzutków tylko z dwoma dubletami. Wszystkie rzutki trafione pierwszym strzałem wyceniano na 1 pkt, jeżeli drugim to tylko 0,5 pkt. Łącznie można było uzyskać 100 pkt. W kolejnych latach wielokrotnie modyfikowano poszczególne konkurencje. Dodano bażanta, a sześciobój zamieniono na pięciobój. W kuli zmieniono punktację na rzeczywistą wartość poszczególnych cyfr, a ze słupka można strzelać tylko z pozycji stojąc na 100 metrów. Za każdego trafionego rzutka przyznaje się 5 pkt, a łącznie można uzyskać 500 pkt.

Strzelectwo80
Strzelectwo myśliwskie
about line 1

Lata osiemdziesiąte

Lata osiemdziesiąte, to zdecydowana dominacja Jarka Grebasza, ale również bardzo dobre wyniki Jarka Sułkowskiego. Do nich szybko dołączyli Andrzej Klaman i Roman Wasilewski. Kolejnym dobrym strzelcem był Andrzej Sułkowski. Jarek Grebasz wystrzelał w drużynie gdańskiej tytuł mistrza Polski w 1993 roku w Toruniu i brązowy medal z tą samą ekipą na kolejnych zawodach. Pod koniec ubiegłego wieku osiem razy indywidualnie uczestniczył w finałach mistrzostw Polski, w tym pięciokrotnie meldował się w pierwszej dziesiątce. Jego najlepszym wynikiem było uzyskanie 50/50 pkt w KKKŁ w Manowie, gdzie wraz z J. i A. Sułkowskimi wywalczył szóste miejsce w Polsce. Indywidualnie wystrzelał „życiówkę” na poziomie 96/100. Wystrzelał również 2 srebrne i 5 brązowych „wawrzynów strzeleckich”, które są największą nobilitacją w tym sporcie. Knieja reprezentowała 6 razy Gdańsk na KKKŁ. Reprezentowali nas : Jarek Grebasz, Jarek Sułkowski, Andrzej Klaman, Andrzej Sułkowski, Roman Wasilewski, Wiesław Kamiński i Michał Szramka. Aż 34 razy nasi zawodnicy stali na podium naszego województwa i okręgu w klasie mistrzowskiej i powszechnej, w klasyfikacji drużynowej. To duży wyczyn. Pod tym względem mogą się z nami równać tylko strzelcy z Wybrzeża Gdańsk. Ojcem bardzo wielu tych sukcesów jest Krzysztof Grebasz, przez lata motywator i opiekun wszystkiego co robiliśmy na strzelnicach całego kraju. Zimą snuł na kwaterze w Mirachowie plany na kolejny sezon, a latem realizowaliśmy je odnosząc coraz większe sukcesy. Progres był widoczny i wydawał się nie mieć końca. Nasze pokolenie zdążyło się jednak zestarzeć, a następcy nie są już tak zachłanni na sukcesy. Rola Krzysztofa pozostaje jednak nie do przecenienia, za co gorąco mu dziękujemy.

StrzelectwoXXI
Strzelectwo myśliwskie
about line 1

XXI wiek

W XXI wieku najlepszym strzelcem jest Andrzej Klaman, który wystrzelał srebrny wawrzyn i trzy brązowe. Po jednym brązowym wawrzynie mają Michał Klaman i Wiesław Kamiński. Klasę mistrzowską wystrzelali: Andrzej Czarliński, Andrzej Klaman, Jarosław Sułkowski, Roman Wasilewski, Michał Klaman, Wiesław Kamiński, Maciej Kiedrowski i Robert Schultka. Michał Klaman wystrzelał tytuł wicemistrza Polski w klasie powszechnej w Toruniu, startując w drużynie Gdańska. Odnosiliśmy ogromne sukcesy na zawodach regionalnych i okręgowych w klasie powszechnej. Maciej Kiedrowski wygrał zawody okręgowe w Gdańsku z pięknym wynikiem 469/500 pkt. Klan Rutkowskich wielokrotnie stawał na pudle tego typu imprez. Marcin Rutkowski był dwukrotnie trzeci na zawodach okręgowych. Ostatnio dołączyli do nich Daniel Stolski, Karol Wiczanowski i Waldemar Schultka. To oznacza, że mamy bogate zaplecze „powszechniaków” i może się z tego urodzić niezła drużyna. Wielokrotnie na lidze strzeleckiej i w zawodach wawrzynowych startował Maciej Kiedrowski, reprezentując Gdańsk. Dwukrotnie Mistrzostwa Świata Kociewia w śrucie wygrał Andrzej Klaman. Ten sam zawodnik wygrał również Tabakierę Starosty Starogardzkiego. Tabakierę wygrał również Ryszard Miotk. Memoriał Bronka Lisa i Rysia Pięty w klasie powszechnej wygrał Maciek Kiedrowski. Walczymy również w wewnętrznych zawodach o „laur” strzelecki. Aby zdobyć złoty laur z bursztynem trzeba wystrzelać w trzech zawodach 1365 pkt, na złoty – 1275 pkt, na srebrny – 1200 pkt, a na brązowy – 1050 pkt. Nie jest to łatwe, bo jedyny złoty z bursztynem uzyskał do tej pory Wiesław Kamiński. Złote wystrzelali Andrzej Klaman, Michał Klaman, Roman Wasilewski i Robert Schultka. Srebrne i brązowe należą do Maćka Kiedrowskiego, braci Rutkowskich, Wacława Rutkowskiego i Waldemara Schultki.

Strzelectwo myśliwskie
about line 1

Wyniki

Możemy pochwalić się znakomitymi wynikami, liczącymi się na arenie krajowej. Ich autorami są:
1/ Andrzej Klaman 475/500, 474/500 – Gdańsk, 466/500 – Koszalin, 461/500 – Gdańsk,
2/ Wiesław Kamiński 474/500 – Bietowo,
3/ Maciej Kiedrowski 469 – Gdańsk,
4/ Michał Klaman 467/500 – Włocławek,
5/ Roman Wasilewski 462/500 – Gdańsk,
6/ Robert Schultka 449 – Bietowo,
7/ Marcin Rutkowski 446 – Bietowo.

Jednym z najlepszych wyników w Polsce, w strzelaniu do sylwetki dzika może poszczycić się
Andrzej Klaman – 97/100 - zawody wawrzynowe w Koszalinie.

Strzelectwo myśliwskie
about line 1

Instruktorzy

Mamy w kole 2 „ instruktorów prowadzących” (Andrzej Klaman i Robert Schultka) oraz instruktorów – Roman Wasilewski, Marcin Rutkowski, Maciej Kiedrowski, Krzysztof Grebasz, Andrzej Czarliński, Michał Klaman, Jan Czaja, Jarosław Sułkowski, Wiesław Kamiński.

Po kilku latach posuchy powoli zaczynamy organizować różnorodne imprezy strzeleckie, które mogą zaowocować w przyszłości jeszcze lepszymi wynikami i zjednoczyć miłośników tej pięknej i wszechstronnej dyscypliny sportu łowieckiego. Dla mnie, to ogromna radość i satysfakcja, bo kocham strzelectwo jak nikt w K. Ł. Knieja Gdańsk.

Wierzę, że stać nas na więcej ...
Andrzej Klaman