Wiele kół łowieckich od lat podejmuje próby wzbogacenia łowisk poprzez introdukcję lub reintrodukcję zwierzyny drobnej, jak bażanty, kuropatwy, zające i króliki lub zwierzyny grubej, najczęściej danieli.
Inicjatywa zasugerowana przez gospodarza obwodu 220 ( wtedy 113), Marcina Rutkowskiego i podjęta przez grupę myśliwych z tego obwodu, wpisuje się w ten nurt. Przy istotnym wsparciu Zarządu Koła w latach 2011-14 wpuszczono do łowiska łącznie 201 szt bażantów i 25 szt kuropatw. W okresie zimowym zadbano o podsypy, co zaowocowało obserwacjami pojedynczych ptaków w różnych rejonach obwodu. Równolegle podjęto spontaniczną akcję redukcji drapieżników:
w sezonie 2010/11 – 24 szt. lisów i jenotów;
w sezonie 2011/12 – 21szt. ;
w sezonie 2012/13 – 25 szt. ;
w sezonie 2013/14 – 39 szt. ;
Aby poprawić skuteczność wsiedleń zapadła decyzja o budowie woliery adaptacyjnej dla bażantów. Marzena Maksymiuk, żona myśliwego, rozpoczynając staż kandydacki w kole podjęła się wybudowania woliery, (obecnie członek KŁ Knieja). Po licznych konsultacjach m.in. z OHZ Sokołowo, powstał projekt. Woliera, o wymiarach 8 m x 8 m, zlokalizowana na terenie gospodarstwa Edmunda (Edzia) Wiczanowskiego, zbudowana została na przełomie września i października 2013r. Projekt i materiały zapewniła stażystka a prace wykonali myśliwi w ramach godzin pracy społecznej. Szczególne podziękowania należą się Andrzejowi i Edziowi Wiczanowskim oraz Maćkowi Wąs. Obecnie w wolierze przebywają 43 bażanty, których stan zdrowotny nie budzi zastrzeżeń. Projekt wsiedleń bażantów przewidywany jest co najmniej na 5 lat.
Kol. Zbigniew Maksymiuk